مقالات و توضیحات
آزمیران / سکوهای آزمایشگاهی

سکوهای آزمایشگاهی

سکوهای آزمایشگاهی

سکوی یکطرفه

ابعاد: ساخت این سکو متغیر و بنا به سفارش کارفرما میباشد ولی اغلب ارتفاع ۸۵ تا ۹۰ سانتی متر و عرض ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر در نظر گرفته میشود.

اسکلت: از جنس پروفیل فولادی با ابعاد مختلف مثل ۳۰×۳۰ و ۵۰×۳۰ سانتی متر و به صورت کلاف شده و پیش ساخته که کلافها به وسیله پیچ مهره M10 قابل اتصال میباشند. همچنین در قسمت پایین پروفیلهای کلاف شده پیچ رگلاژ M12 تعبیه خواهد شد. شایان ذکر است که پروفیلهای ساخته شده با رنگ الکترواستاتیک پوشش داده میشوند.

بدنه و دربها: معمولا از جنس MDF با روکشهای ملامینه، فرمیکا و یا HPL میباشد. البته در بعضی از موارد به سفارش کارفرما بدنه ها از جنس استیل یا ورق روغنی ساخته خواهد شد.

رویه: از جنس اپوکسی رزین، سنگ گرانیت، سرامیک ضد اسید، استیل، فرمیکا و یا HPL استفاده میگردد.

 

سکوی دو طرفه

ابعاد: ساخت این سکو اغلب با عرض ۱۲۰ تا ۱۶۰ سانتی متر و ارتفاع ۸۵ تا ۹۰ سانتی متر انجام می پذیرد. کلیه مشخصات همانند سکوی یک طرفه میباشد.

اسکلت: از جنس پروفیل فولادی با ابعاد مختلف مثل ۳۰×۳۰ و ۵۰×۳۰ سانتی متر و به صورت سنگین یا سبک کلاف شده و پیش ساخته که کلافها به وسیله پیچ مهره M10 قابل اتصال میباشند. همچنین در قسمت انتهای پروفیلهای کلاف شده پیچ رگلاژ M12 تعبیه خواهد شد. شایان ذکر است که پروفیلهای ساخته شده با رنگ الکترواستاتیک پوشش داده میشوند.

بدنه و دربها: معمولا از جنس MDF با روکشهای ملامینه، فرمیکا و یا HPL میباشد. البته در بعضی از موارد به سفارش کارفرما بدنه ها از جنس استیل یا ورق روغنی ساخته خواهد شد.

رویه: از جنس اپوکسی رزین، سنگ گرانیت، سرامیک ضد اسید، استیل، فرمیکا و یا HPL استفاده میگردد.

 

قفسه دیواری

ابعاد: ساخت این قفسه ها اغلب با ارتفاع ۶۰ سانتی متر، طول ۹۰ سانتی متر و عمق ۳۰ سانتی متر میباشد.

بدنه: از جنس MDF با روکشهای ملامینه، فرمیکا و یا HPL میباشد.

دربها: از جنس شیشه یا MDF و یا تلفیقی از هر دو جنس میباشد.

 

شلف وسط و کناری

ابعاد: این شلفها در میزهای وسط اغلب با ارتفاع ۷۰ سانتی متر، عرض ۳۰ سانتی متر و طول متغیر (متناسب با طول میز)، روی میز به صورت ۲ طبقه و در میزهای کنار با ابعاد مختلف به صورت دیواری و یا پایه دار ساخته میشود.

اسکلت: از جنس پروفیل سبک ۲۰×۲۰ سانتی متر با پوشش رنگ الکترواستاتیک میباشد.

بدنه: از جنس MDF با روکشهای ملامینه، فرمیکا، HPL و یا از جنس فلزی میباشد.

کمد نگهداری مواد شیمیایی

از این دستگاه برای ذخیره سازی و نگهداری مواد شیمیایی خاص استفاده میشود. مواد شیمیایی خاص از جمله اسیدها، بازها، مواد آلی فرار، مواد سمی، مواد قابل اشتعال و مواردی از این قبیل که در اثر تبخیر و نگهداری غیر علمی ممکن است موجب خسارتهای غیر قابل جبران گردند.

ذخیره سازی و نگهداری معمولی مواد ذکر شده در بالا، در آزمایشگاه هایی که هر روزه با چنین موادی سر و کار دارند، باعث بروز مشکلاتی همچون موارد زیر میشود:

  • اثر تخریبی مواد شیمیایی از جمله خوردگی، پوسیدگی، تغییر رنگ و... روی مکان نگهداری
  • آلودگی آزمایشگاه ها و فضاهای بسته با بخارهای حاصل از تبخیر مواد شیمیایی و درنتیجه، آلودگی و صدمات فردی در اثر تنفس هوای آلوده و یا تماس بدن با بخارهایی از این قبیل
  • بروز حوادث در اثر واکنش مواد تبخیر شده با یکدیگر از قبیل آتش سوزی و انفجار
  • عدم دسترسی آسان به مواد شیمیایی به دلیل نداشتن محل مشخص

 

در زیر دو نمونه از کمدهای مخصوص نگهداری مواد شیمیایی قابل مشاهده است.

 

کمد نگهداری مواد شیمیایی

کمد نگهداری سیلندر گاز

از این کمدها، همانگونه که از اسمشان برمی آید، برای نگهداری انواع سیلندرهای گاز استفاده میشود.

در زیر دو نمونه از کمدهای مخصوص نگهداری سیلندرهای گاز قابل مشاهده است.

 

کمد نگهداری سیلندر گاز

میز ترازو

جهت تامین دقت مورد نیاز برای توزین دقیق مواد شیمیایی، لازم است ترازوهای آزمایشگاهی روی میز مخصوصی که کاملا ضد لرزش باشد قرار گیرند. این میزها را میز ترازو مینامند.

برای جلوگیری از لرزش میز در ساختار آن از بتن استفاده میشود تا پایداری مورد نیاز فراهم شود. محل استقرار میز ترازو باید فاصله مناسبی از پنجره و درب های آزمایشگاهی داشته باشد تا عملکرد ترازو تحت تاثیر جریان هوا قرار نگیرد.

در زیر تصویر نمونه ای از میز ترازو قابل مشاهده است:

 

میز ترازو

ملزومات سکوبندی آزمایشگاهی

ملزومات سکوبندی آزمایشگاهی شامل موارد زیر است:

  1. تاسیسات الکتریکی
  2. تاسیسات مکانیکی
  3. یراق آلات

 

تاسیسات الکتریکی

شامل انواع پریزها و کلیدهای مخصوص آزمایشگاهی با مارکهای مختلف ایرانی و خارجی و سیم‌کشی‌های مربوطه می‌باشد. کلیه سیم‌کشی‌ها از طریق داکت‌های تعبیه شده در سکوهای آزمایشگاهی انجام می‌گیرد به گونه‌ای که بر زیبایی فضای آزمایشگاه تاثیر نامطلوبی نداشته باشد.

 

تاسیسات مکانیکی

کلیه لوله‌کشی‌های مختلف از قبیل لوله‌کشی آب سرد و گرم، فاضلاب، هوای فشرده، گاز و سیستم خلا بنا به نیاز کارفرما در سکوهای آزمایشگاهی طراحی و اجرا می‌گردد. در اجرای لوله‌کشی‌ها مواد اولیه‌ای چون لوله‌های مسی با جوش نقره و لوله‌های پلی‌اتیلن به کار میرود. مسیر عبور لوله‌ها در فضای پشت سکوها و یا داکتهای تعبیه شده در سکوبندی در نظر گرفته میشود تا بر زیبایی ظاهری فضای آزمایشگاهی تاثیر نامطلوب نداشته باشد.

 

یراق آلات

یراق آلات مورد استفاده در آزمایشگاه شامل مواردی چون انواع دستگیره‌ها، ریل‌ها، لوله‌ها و... است که با توجه به نیاز و درخواست کارفرما قابل ارایه با مارکهای مختلف ایرانی و خارجی می‌باشد.