مقالات و توضیحات
آزمیران / فنول فتالئین Phenolphetalein

فنول فتالئین Phenolphetalein

فتل فتالئین با کد 107233 با فرمول C20H14O4 یک اندیکاتور آزمایشگاهی با داشتن استاندارد های  ACS,Reag. Ph Eur میباشد. این محصول در آزمایشگاههای صنایع دارویی و غذایی و کلیه آزمایشگاههای کنترل کیفی و تحقیقاتی کاربرد دارد. فنول فتالئین یک شناساگر بازی در آزمایشگاه است بطوری که در محیط اسیدی بیرنگ و در محیط بازی بین 8 تا 12 به رنگ قرمز ارغونی خود را نشان میدهد. در گذشته به عنوان یک داروی ملین استفاده میشد ولی امروزه به علت خاصیت سرطانزایی از فهرست دارویی حذف شده است. جهت تهیه محلول فنل فتالئین باید نسبت 50 به 50 در الکل و آب حل کرد. توجه داشته باشید فنل فتالئین در الکل محلول میشود و در آب غیر محلول است پس ابتدا باید در الکل محلول را حل نمود سپس به آن آب اضافه کرد. آزمیران این محصول را در بسته بندیهای 25 گرمی و 100 گرمی و 500 گرمی موجود دارد و به فروش میرساند.

جهت خرید فنول فتالئین با ما تماس بگیرید 09125344368

فنول فتالئین چیست؟

فنل فتالئین یا فنول فتالین پودری ریزدانهٔ و سفیدرنگ و یک ترکیب شیمیایی با فرمول C₂₀H₁₄O₄ است. به‌طور معمول به عنوان شناساگر یا معرفی برای اسید و بازها استفاده شده و دامنه کاربرد PH آن از ۸ تا ۱۰ برای شناسایی بازها می‌باشد.

ü     فرمول: C₂₀H₁₄O₄

ü     جرم مولی: ۳۱۸٫۳۲ گرم بر مول

ü     چگالی: ۱٫۳ گرم بر سانتی‌متر مکعب

ü     نقطه ذوب: ۲۶۰ ‪°C

ü     نقطه جوش: ۵۵۷٫۸ ‪°C

ü     انحلال‌پذیری در آب

فنل فتالئین پودری سفید رنگ و یک ترکیب آلی از خانواده فتالئین است که به عنوان یک شاخص اسید – باز به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تاکنون آزمایش تیتراسیون پایه اسید انجام داده اید یا از شاخص های pH در تحقیقات استفاده کرده اید، احتمالاً فنل فتالئین را بشناسید!

همچنین در تجارت ساختمان به عنوان روشی برای آزمایش کربنات در بتن مورد استفاده قرار می گیرد. فرآیندی که دی اکسید کربن در آب به دام افتاده در بتن ها حل می شود و اسید کربنیک ایجاد می کند. به عنوان شناساگر pH محلول، فنل فتالئین بی رنگ در pH زیر ۸.۵ است و به رنگ قرمز در pH بالاتر از ۹ می رسد.

تاریخچه کشف فنل فتالئین

منشاء فنل فتالئین در اوج کشف رنگ مصنوعی یعنی در اواخر قرن ۱۹ در صنایع شیمیایی آلمان نهفته است. یک مولکول آلی که فقط از کربن، هیدروژن و اکسیژن ساخته شده است.

برای اولین بار در سال ۱۸۷۱ توسط آدولف فون بایر ساخته شد، که فنل و آنیدید فتالیک را در حضور اسید سولفوریک یا کلرید روی به وجود آورد،همان روشی که هنوز هم برای ساخت آن استفاده می شود. این مولکول اولین استفاده خود را به عنوان یک شاخص pH پیدا کرد زیرا در اسیدها بی رنگ است اما در محلول های قلیایی روشن و بنفش صورتی روشن می شود.

تولید فنول فتالئین

فنل فتالئین به طور کلی با واکنش متراکم کننده ۱ مول انیدرید فتالیک با تقریبا ۲ مول فنل در حضور یک ماده متراکم کننده مناسب تهیه می شود. پرکاربردترین ماده اولیه متراکم سازی، کلرید روی و اسید سولفوریک است. این واکنش همچنین می تواند با مخلوطی از کلرید روی و تیئونیل کلرید کاتالیز شود.

خواص و مشخصات شناسایی

ü     خواص مشخصات

ü     دانسیته (در ۰C 32 ) (g/cm۳) ۱/۲۷۷       

ü     فرمول شیمیاییC۲۰H۱۴O۴

ü     نقطه ذوب    (۰C) 258-263 

ü     وزن مولکولی                                     (g/mol) 318/328

ü     حلالیت درآب                                               400   (mg/l) شماره                                                (CAS No) 77-09-8

کاربرد فنل فتالئین در صنعت

شناساگر: این مولکول اولین استفاده خود را به عنوان یک شاخص pH پیدا کرد زیرا در اسیدها بی رنگ است اما در محلول های قلیایی روشن و بنفش صورتی روشن می شود.

تجهیزات الکترونیکی: تجهیزات الکترونیکی مصرفی از همه نوع، از جمله تلفن، رایانه ، دوربین و غیره و لوازم جانبی الکترونیکی مرتبط (مادربرد ، نرم افزار ، شارژر)

صنعت ساختمان سازی: در تجارت ساختمان به عنوان روشی برای آزمایش کربنات در بتن مورد استفاده قرار می گیرد. فنل فتالئین با ترکیبات کلسیم موجود در مواد واکنش نشان می دهد، کلسیت معدنی را تشکیل می دهد و pH را کاهش می دهد.

شناسایی مواد: مواد شیمیایی کشف شده در مواد یا محصولات (توجه داشته باشید که این مواد شیمیایی ممکن است در فهرست مواد تشکیل دهنده برای محصول وجود نداشته باشند اما در مطالعات آزمایش محصول تشخیص داده شده اند)

دارو: محصول دارویی یا مربوط به تولید مواد مخدر است. داروهای محرک باعث تغییر در جذب مایعات و الکترولیت ها می شوند و باعث تجمع مایع در روده می شوند.

فنول فتالئین نیز به طور مستقیم یا رفلاکس عمل می کند تا فعالیت روده کوچک را افزایش دهد. فنل فتالئین حدود ۶ ساعت پس از مصرف، عمدتاً بر روی روده بزرگ عمل می کند.

استفاده از فنل فتالئینین توسط زنان در دوران شیردهی ممکن است باعث بروز اسهال در نوزادان آنها شود. در سال ۱۹۹۹ سازمان غذا و داروی ایالات متحده استفاده از این ترکیب را دارو ممنوع اعلام کرد زیرا مطالعات حیوانی نشان می دهد که ممکن است باعث ایجاد سرطان در انسان شود.

اصلاح سطح:  رفع مشکلات سطحی برای فلزات، مواد سفت کننده، بازدارنده های خوردگی، پلاینده ها، مهار کننده زنگ زدگی، دافع آب و غیره.

رعایت ایمنی و بهداشت محیطی در حین کار با فنل فتالئین لازم است زیرا:

ü   قرار گرفتن در معرض فنل فتالئین ممکن است باعث خوردگی و خارش پوستی شود که ممکن است تا زخم مداوم پیشرفت کند.

ü   قرار گرفتن در معرض غلظت بالای این ترکیب ممکن است باعث افت فشار خون، استفراغ، اسهال آبکی یا خونین، رنگ پریدگی، ضربان قلب سریع، اغما و مرگ شود.

ü   علائم دیگر شامل سوزش درد در دهان و معده است. تماس چشمی ممکن است منجر به ورم پلکها و اکیموزهای شود. همچنین ممکن است منجر به سوزش، قرمزی و درد شود.

ü   گاهی اوقات باعث ایجاد آلبومینوری و هموگلوبینوره شده است. همچنین ممکن است باعث ایجاد بثورات پوستی شود. علائم دیگر شامل گرفتگی شکم، فشارخون قلبی و تنفسی شود.

 

توضیحات کلی از فنول فتالئین

فنل فتالئین (فنول فتالئین )  یا فنل فتالین که به انگلیسی Phenolphthalein نامیده می شود.

یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی C20H14O4 با چهار گونه مولکول مختلف می باشد که ظاهری به شکل:

ü     پودری ریزدانه

ü     سفیدرنگ

ü     این ماده در تیتراسیون اسید و باز به عنوان شناساگر استفاده می شود.

 

ü     به عنوان شناساگر درمحیط بازی به رنگ صورتی مایل به قرمز تبدیل می شود و در محلول های اسیدی بی رنگ است.

 

فنل فتالئین در محیط بازی

این ماده در آب نامحلول است و اکثرا آنرا در آزمایشگاه ها با الکل رقیق می کنند

پودر کریستالی ریزمایل به سفید مایل به زرد تا نارنجی کم رنگ است و به صورت مایع تا PH 8.5 به بالا بی رنگ به نظر می رسد و به صورت صورتی تا قرمز دیده می شود.

طعم و بو ندارد.

این ترکیب شیمیایی به عنوان شناساگر PH و در آزمایشگاه ها به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

در شرایط اسیدی هنگامی که انیدرید فتالیک با دو معادل فنو متراکم می شود ، فنل فتالئین سنتز می شود. این یک اسید ضعیف است و به دسته رنگهایی موسوم به رنگهای پتالئین تعلق دارد.

کاربرد فنول فتالئین

ü     خواص فنول فتالئین    C20H14O4

ü     وزن مولکولی / جرم مولی ۳۱۸.۳۲ گرم در مول

ü     تراکم 1.277 g / cm3

ü     به شکل پودر سفید

ü     نقطه ذوب ۲۵۸–۲۶۳ درجه سانتیگراد

ü     موارد استفاده C20H14O4 (فنل فتالئین)

ü     در تیتراسیون باز و اسید به عنوان شناساگر استفاده می شود

ü     در آزمون کاستل-مایر استفاده می شود

ü     در گذشته به عنوان ملین برای جلوگیری از یبوست استفاده می شد اما به دلیل خاصیت سرطانزایی وکارسینوژن به طور کلی از تجویز حذف شد.

ü     در آزمایشگاه های تشخیص طبی و در بیمارستان ها از این ماده با الکل و استفاده از آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن)  برای تشخیص خون مخفی در مدفوع استفاده می شود.

ü     یکی از کاربردهای معروف فنل فتالئین به عنوان شاخصی در تیتراسیون اسید – باز است.

 

فنل فتالئین تا حدی محلول در آب است . این ماده یک اسید ضعیف است که در محلول ها می تواند یون های H + را از دست بدهد. مولکول فنل فتالئین بی رنگ است و یون فنل فتالئین بنفش است.

 

کاربرد فنل فتالئین در تیتراسیون اسید و باز

آیا فنل فتالئین اسیدی است یا بازی؟

فنل فتالئین ، یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی C20H14O4 ، یک اسید ضعیف است که می تواند به عنوان شاخصی برای تیتراسیون اسید و باز استفاده شود.

در محلول های اسیدی ، این ترکیب بی رنگ است. در محلولهای ساده صورتی مایل به قرمز(ارغوانی) است (با انتقال در حدود 9 pH ).

 

چگونه فنل فتالئین به عنوان شناساگرعمل می کند؟

فنول فتالئین یک اسید بی رنگ و ضعیف است که به عنوان شناساگر در آزمایشات تیتراسیون برای نشان دادن نقطه پایانی تیتراسیون به طور گسترده ای استفاده می شود.

 

از آنجا که این ترکیب جدا می شود و هنگام حل شدن در آب ، آنیون های صورتی تشکیل می شود ، نقطه نهایی با تشکیل یک رنگ صورتی نشان داده می شود.

 

برای خرید فنل فتالئین همین حالا می توانید ثبت سفارش خود را به صورت آنلاین انجام دهید و در کوتاه ترین زمان ممکن محصول مورد نیاز خود را در دریافت نمایید.

توضیحات

معرف فنل فتالئین (Phenolphthalein) همانطور که می دانید رنگها ومعرف ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها دارای فرمولاسیون متفاوتی هستند رنگها ومعروف ها هر کدام در محیط آزمایشگاه برای آزمایش خاصی در نظر گرفته شده اند فنل فتالئین یکی از انواع این محصولات است که در فروشگاه آزمیران به فروش می رسد چنانچه قصد خرید این نوع محصول را از فروشگاه آزمیران دارید می توانید با شماره های مندرج در وبسایت با همکاران ما در ارتباط باشید تا ضمن ارائه لیست قیمت اطلاعات لازم در مورد این محصول را در اختیار شما قرار دهند.

 

معرف فنل فتالئین چیست

فنل فتالئین (Phenolphthalein) یک ترکیب شیمیایی با فرمول C20H14O4 است و اغلب در علامت گذاری کوتاه به صورت “HIn” یا “phph” نوشته می شود. فنول فتالئین اغلب به عنوان شاخص در تیتراسیون اسید باز استفاده می شود. برای این کاربرد در محلولهای اسیدی بی رنگ و در محلولهای اساسی به رنگ صورتی در می آید. این دسته از رنگهایی است که به رنگهای فتالئین معروف هستند. فنل فتالئین در آب کم محلول است و معمولاً در الکل ها حل می شود تا در آزمایشات استفاده شود. این یک اسید ضعیف است که می تواند یون های H + را در محلول از دست بدهد. مولکول فنل فتالئین غیر یونیزه بی رنگ است  یون فنل فتالئین پروتون شده یک پرتقال است و یون فنلفتلالین پروتئین نشده فوچسی است. هنگامی که یک باز به محلول حاوی فنل فتالئین اضافه می شود تعادل بین حالت های غیر یونیزه و دپروتون شده به دلیل حذف یون های H + از محلول به نفع حالت دپروتون شده تغییر می کند

 

 کاربرد های معرف فنول فتالئین

نشانگر pH

استفاده معمول از فنول فتالئین به عنوان شاخصی در تیتراسیون اسید  باز است. همچنین به عنوان مولفه شاخص جهانی همراه با متیل قرمز ، آبی بروموتیمول و آبی تیمول عمل می کند.فنل فتالئین در نتیجه تغییرات PH حداقل چهار حالت مختلف را در محلول آبی تصویب می کند. در شرایط کاملاً اسیدی به شکل پروتون (HIn +) وجود دارد و باعث ایجاد رنگ نارنجی می شود. بین شرایط کاملاً اسیدی و کمی اساسی شکل لاکتون (HIn) بی رنگ است. فرم فنل دو برابر پروتئین زدایی شده (In2-) (فرم آنیونی فنل) به رنگ صورتی آشنا است. در محلولهای کاملاً بنیادی  فنل فتالئین به شکل In (OH) 3− تبدیل می شود و رنگ صورتی آن تحت واکنش محو شدن نسبتاً آهسته قرار می گیرد نیاز به منبع و کاملاً بی رنگ و بالاتر از 13.0 pH می شود.

فنل فتالئین

کربناسیون بتن

از حساسیت pH فنول فتالئین در سایر موارد استفاده می شود بتن به دلیل وجود هیدروکسید کلسیم که هنگام واکنش سیمان پرتلند با آب تشکیل شده است دارای pH بالایی است. با واکنش بتن با دی اکسید کربن در اتمسفر pH به 9/8/5 کاهش می یابد. وقتی محلول 1٪ فنل فتالئین روی بتن معمولی اعمال می شود  به رنگ صورتی روشن در می آید. با این وجود اگر بدون رنگ باقی بماند نشان می دهد که بتن تحت کربناسیون قرار گرفته است. در یک کاربرد مشابه  برخی از spackling هایی که برای ترمیم سوراخ های دیوار خشک استفاده می شود حاوی فنل فتالئین است. هنگامی که استفاده می شود مواد اصلی spackling رنگ صورتی را حفظ می کند. هنگامی که spackling با واکنش با دی اکسید کربن اتمسفر بهبود یافت رنگ صورتی محو می شود.

کاربرد رنگ فنل فتالئین در آموزش

در یک محلول کاملاً بنیادی تغییر کند فنل فتالئین از صورتی به رنگ بی رنگ با تبدیل شدن به فرم In (OH) 3− در کلاس های شیمی برای مطالعه سینتیک واکنش استفاده می شود.

کاربرد معرف فنل فتالئین در اسباب بازی ها

از فنول فتالئین در اسباب بازی ها استفاده می شود به عنوان مثال به عنوان جزئی از جوهرهای ناپدید شده یا از بین رفتن رنگ موهای باربی هالیوود مو. در جوهر آن را با هیدروکسید سدیم مخلوط می کنند که با دی اکسید کربن موجود در هوا واکنش نشان می دهد. این واکنش منجر به کاهش pH زیر آستانه تغییر رنگ می شود زیرا یون های هیدروژن در اثر واکنش آزاد می شوند برای ایجاد مو و الگوهای گرافیکی جادویی جوهر با محلول هیدروکسید پاشیده می شود  که منجر به ظاهر گرافیک پنهان می شود با همان مکانیزم توضیح داده شده در بالا برای تغییر رنگ در محلول قلیایی این الگو در نهایت به دلیل واکنش با دی اکسید کربن دوباره از بین می رود. در صورت تمایل به رنگ آبی از تیمولفتالئین به همان منظور و به همان شیوه استفاده می شود.

کاربرد پزشکی معرف فنل فتالئین

فنل فتالین در گذشته به عنوان ملین و ضد یبوست نیز استفاده میشد، اما بخاطر خواص کارسینوژن و سرطانزایی به‌طور کامل از فهرست تجویز حذف گردیده است. به‌طور عمده در شناساییاسیدها وبازها کاربرد دارد. از ترکیبات آن با الکل و استفاده ازآب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و در بیمارستان برای تشخیص خون مخفی(Occult blood test) در مدفوع استفاده میگردد

آزمایش رنگ فنل فتالئین

از فرم کاهش یافته فنل فتالئین، فنل فتالین که بی رنگ است در آزمایش برای شناسایی موادی که تصور می شود حاوی خون هستند استفاده می شود  که معمولاً به عنوان آزمایش Kastle-Meyer شناخته می شود. یک نمونه خشک با یک سواب یا کاغذ فیلتر جمع آوری می شود. چند قطره الکل سپس چند قطره فنل فتالین و در نهایت چند قطره پراکسید هیدروژن روی نمونه می ریزد. اگر نمونه حاوی هموگلوبین باشد به دلیل تولید فنل فتالئین بلافاصله با افزودن پراکسید صورتی رنگ می شود. یک آزمایش مثبت نشان می دهد نمونه حاوی هموگلوبین است و بنابراین احتمالاً خون است. یک مثبت کاذب می تواند ناشی از وجود موادی با فعالیت کاتالیزوری مشابه هموگلوبین باشد. این آزمون برای نمونه مخرب نیست. می توان آن را نگه داشت و در آزمایش های بعدی استفاده کرد. این آزمایش با خون هر حیوانی که خونش حاوی هموگلوبین است از جمله تقریباً همه مهره داران واکنش یکسانی دارد. برای تعیین اینکه آیا منشا آن از یک انسان است آزمایش بیشتری لازم است.

ابزار وبلاگ