مقالات و توضیحات
آزمیران / آون یا فور

آون یا فور

آون یا فور چیست؟

آون یا فور آزمایشگاهی یک قطعه رایج از تجهیزاتی هستند که در آزمایشگاه های الکترونیک، پردازش مواد، پزشکی قانونی و تحقیقاتی یافت می شوند. این دستگاهها معمولاً کنترل دقیق دما و دمای یکنواخت را در طول فرآیند گرمایش ارائه می دهند. کاربردهای زیر برخی از کاربردهای رایج  فور آزمایشگاهی است:

·       بازپخت کردن

·       خشک کردن باند

·       خشک کردن یا آبگیری

·       پخت پلی آمید

·       استریل کردن

·       تبخیر کردن

 اندازه های معمولی از یک فوت مکعب تا 25 لیتری تا 1000 لیتری ساخته میشود. برخی از فورها می توانند به دمای بالاتر از 300 درجه سانتیگراد برسند. سپس این دماها از همه طرف کوره اعمال می شود تا گرمای ثابتی برای نمونه فراهم کند.

جهت خرید آون یا فور آزمایشگاهی ایرانی یا خارجی لطفا اینجا را کلیک کنید

آون های آزمایشگاهی را می‌توان در کاربردها و جاهای مختلف، از جمله اتاق‌های تمیز ، جابجایی اجباری ، جریان هوای افقی، اتمسفر بی‌اثر، همرفت طبیعی و عبور استفاده کرد.

انواع مختلفی از فورهای آزمایشگاهی وجود دارد که در سراسر آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. فورهای دیجیتال استاندارد عمدتاً برای فرآیندهای خشک کردن و گرم کردن استفاده می شوند و در عین حال کنترل دما و ایمنی را فراهم می کنند. کوره های سنگین بیشتر در آزمایشگاه های صنعتی استفاده می شوند و آزمایش و خشک کردن نمونه های بیولوژیکی را انجام می دهند. فورها با دمای بالا به صورت سفارشی ساخته می شوند و دارای روکش عایق اضافی هستند . این مورد برای آون به دلیل دمای بالای آن که تا 500 درجه سانتیگراد می رسد مورد نیاز است. سایر اشکال فورهای آزمایشگاهی عبارتند از آون های خلاء، آون همرفت با هوای اجباری و آون های جابجایی سیرکوله دار

آزمایشگاه‌های پزشکی قانونی از آون های خلاء استفاده می‌کنند که به روش‌های خاصی برای کمک به ایجاد اثر انگشت پیکربندی شده‌اند. فورهای جابجایی گرانشی برای اهداف بیولوژیکی مانند حذف آلاینده های بیولوژیکی از نمونه ها استفاده می شود. همراه با آون های هوای اجباری، در مطالعات محیطی نیز برای خشک کردن نمونه های گرفته شده استفاده می شود. این نمونه ها قبل و بعد وزن می شوند تا میزان رطوبت نمونه محاسبه شود.

ایمنی فور آزمایشگاهی

فور آزمایشگاهی حاوی اجزای بسیاری و سایر روش ها هستند که می توانند برای کاربر مضر باشند. رویه و ایمنی مناسب می تواند به کاهش میزان صدمات و خرابی اجاق ها در هنگام استفاده از آون های آزمایشگاهی کمک کند. قبل از استفاده از دستگاه، مطمئن شوید که فور هنوز در شرایط کار خوب است. همه دستگاه های سنجش دما باید کار کنند و اگر دما از حد مجاز فراتر رفت، دستگاه را خاموش کنید. اگر فور کار نمی کند، باید آن را از برق جدا کرده و روی سطح آون با عبارت "تجهیزات معیوب " برچسب گذاری شود.

خطرات بالقوه ای که در هنگام استفاده از فورهای آزمایشگاهی با آن مواجه می شوند عبارتند از: خطرات آتش سوزی، خطرات سلامتی و خطرات سوختگی. استفاده از مواد پلاستیکی که نمی توانند دمای فر را تحمل کنند، ذوب شده و مشتعل می شوند. این می تواند باعث آتش سوزی در فر و اتاق شود. بررسی مواد قبل از ادامه آزمایش به جلوگیری از آتش سوزی احتمالی کمک می کند. اگر برخی از اقلام در فور قرار داده شوند و به درستی تمیز نشده باشند، گرما باعث می شود که بقایای آزمایش های گذشته در هوا پخش شود. تمیز کردن و شستشوی مناسب مواد قبل از استفاده، راه بسیار خوبی برای از بین بردن این خطرات است. هنگام استفاده از فور از دست زدن به سطوح داغ روی آن خودداری کنید. عدم انجام این کار باعث سوختگی شدید کاربر می شود. تجهیزات مورد نیاز هنگام استفاده از فور شامل موارد زیر است: روپوش آزمایشگاهی، محافظ چشم/صورت، دستکش مقاوم در برابر حرارت.محافظ های آستین لاستیکی و پیش بند نیز در استفاده از فورها مفید خواهند بود. اگر از دستورالعمل ها و تجهیزات ایمنی مناسب استفاده شود، احتمال بروز مشکلات کمتر می شود.

کمپانیهای سازنده آون آزمایشگاهی

تقریبا بسیاری از شرکتهای اروپایی و آمریکایی همچنین آسیایی و ایرانی اقدام به تولید فورهای آزمایشگاهی در ابعاد و اشکال مختلف هستند یکی از مهمترین بهترین برندهای که در ایران محصولات آنها بسیار فروخته میشود کمپانیهای بیندر یا ممرت آلمان هستند که تخصص چندین ساله در زمینه آون و فورهای آزمایشگاهی دارند. ولی از بهترین برندهای آمریکایی میتوان به شرکت هریوس و یا شل اشاره کرده که قیمتهای بسیار بالایی دارند.

از بهترین برندهای ایرانی میتوان به محصولات لابترون اشاره کرده که کیفیت بسیار بالایی دارند ولی شرکتهای مختلفی در ایران اقدام به تولید آون یا فور میکنند که از آن جمله میتوان به شرکتهای شیمی فن ، ایران خودساز ، کاوش مگا ، شیماز ، فن آزما گستر و شرکت بهسان ، فاطر الکترونیک ، طب آزما و غیره اشاره نمود.

آزمیران به عنوان فروشنده محصولات آزمایشگاهی آمادگی دارد محصولات شرکتهای مختلف را در سبد کالایی خود قرار دهد . شما میتوانید طی ساعات اداری با ما تماس بگیرید و سفارشات خود را به تیم فروش ما بسپارید.