مقالات و توضیحات
آزمیران: / "مشخصات فنی و شرایط حفظ و نگهداری الکترود pH مدل Sentix 41"

"مشخصات فنی و شرایط حفظ و نگهداری الکترود pH مدل Sentix 41"

الکترود pH مدل Sentix 41 یک الکترود pH است که توسط شرکت WTW عرضه می‌شود. این الکترود برای اندازه‌گیری میزان اسیدی یا بازی در نمونه‌ها استفاده می‌شود. اندازه‌گیری pH می‌تواند به دو روش صورت گیرد: از طریق معرف‌های رنگی اسید و باز و یا به روش الکترونیکی با استفاده از الکترود.

 

الکترودها یا سنسورهای الکتروشیمیایی شامل یک الکترود شناساگر و یک الکترود مرجع هستند. ولتاژ درون غشاء الکترود بستگی به pH محلول نمونه دارد. الکترودهای فعلی که امروزه استفاده می‌شوند، به گونه‌ای ساخته شده‌اند که ولتاژ غشاء آنها در pH ۷ برابر با صفر میلی‌وُلت است.

 

برای استفاده و نگهداری مناسب الکترود pH، باید از یک الکترود تمیز و کالیبره شده استفاده کرد تا دقت و تکرارپذیری نتایج بهبود یابد. هنگام استفاده از یک الکترود جدید، باید درپوش حفاظتی را برداشت و الکترود را بررسی کرد. در بعضی مواقع، محلول نگهدارنده الکترود ممکن است در طول زمان تبخیر کند و بر روی درپوش حفاظتی یا حباب pH کریستال‌های نمک تشکیل شود که کاملاً طبیعی است.

 

باید الکترود را با آب بشویید تا رسوبات نمک از بین برود. به علت احتمال تشکیل حباب هوا در داخل حباب شیشه‌ای، الکترود را به سمت پایین تکان دهید تا حباب‌ها بیرون بیایند. اگر الکترود خشک است، می‌توانید حباب الکترود را برای حداقل یک ساعت در محلول نگهدارنده (HI70300L) قرار دهید. بهترین زمان برای این کار یک شب تا صبح است. این کار باعث هیدراته شدن حباب الکترود و الکترود مرجع متصل به آن می‌شود.

 

بعد از اینکه الکترود را با آب دیونیزه شستید، می‌توانید از آن استفاده کنید. این الکترود دارای مشخصات فنی مختلفی است که در فایل PDF موجود است و شامل محدوده دما، نوع جوشن، نوع اتصال، مدل الکترود و موارد دیگر است.

طول کابل الکترود ۱ متر است و این الکترود برای استفاده با واریو متر pH مناسب است. همچنین دارای پروب ۳۰ کیلواُهم با دماسنج داخلی است. در زمان نگهداری، الکترود ترکیب pH را در الکترولیت مرجع (KCl ۳مولار، خالص از Ag+) غوطه‌ور کنید. الکترود pH باید به صورت خشک یا در آب دیونیزه نگهداری نشود.

مشخصات فنی الکترود pH مدل Sentix 41 عبارتند از:

 

- محدوده دمای عملیاتی: ۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد

- نوع جوشن: الیاف

- انواع اتصال: کابل ثابت

- شامل اتصالات BNC، پلاگ آناناسی الکترود و کابل ۱ متری

- نوع الکترود pH SenTix™

- محدوده pH: ۰ تا ۱۴

- مواد سازنده: شفت پلاستیکی، غشا الیافی

- طول کابل: ۱ متر

- مناسب برای استفاده با واریو متر pH

- دارای پروب ۳۰ کیلواُهم با حسگر NTC داخلی

- نیاز به ذخیره سازی: الکترود ترکیبی pH باید در الکترولیت مرجع (KCl ۳مولار، خالص از Ag+) غوطه‌ور شود. الکترود pH نباید به صورت خشک یا در آب دیونیزه نگهداری شود.

- طول ساقه: ۱۲۰ میلیمتر

 

این مشخصات فنی به شما اطلاعاتی درباره الکترود pH مدل Sentix 41 را ارائه می‌دهند.

شرایط نگهداری الکترود pH مدل Sentix 41 عبارتند از:

 

1. حفظ رطوبت: الکترود pH نباید به صورت خشک نگهداری شود. باید الکترود را در الکترولیت مرجع (KCl ۳مولار، خالص از Ag+) غوطه‌ور کرده و در آن نگهداری کنید. این کار به حفظ رطوبت الکترود کمک می‌کند و عمر مفید الکترود را افزایش می‌دهد.

 

2. جلوگیری از ذخیره سازی خشک: الکترود pH باید همواره در الکترولیت مرجع قرار گیرد و نباید به صورت خشک یا در آب دیونیزه نگهداری شود. الکترولیت مرجع باید همواره تا حد کافی موجود باشد تا غشا الکترود را مرطوب کند و عملکرد صحیح را ارائه دهد.

 

3. جلوگیری از تماس با مواد آلی: برخی از مواد آلی می‌توانند باعث آسیب و خرابی الکترود pH شوند. بنابراین، باید از تماس الکترود با مواد آلی مانند روغن، چربی و حلال‌های آلی جلوگیری شود.

 

4. حمایت از حساسیت الکترود: برخی از الکترودهای pH حساس هستند و باید با مراقبت و دقت استفاده شوند. برای جلوگیری از خراشیدگی یا آسیب به غشا الکترود، باید از ضربه‌ها، خمیدگی و تماس با اشیاء تیز پرهیز کرد.

 

5. کالیبره منظم: برای حفظ دقت و صحت اندازه‌گیری pH، الکترود باید منظماً کالیبره شود. این شامل تنظیم الکترود با محلول‌های استاندارد pH مختلف است تا دقت و قدرت تفکیک الکترود تضمین شود.

 

6. نگهداری در محیط خنک و خشک: الکترود pH باید در محیطی خنک و خشک نگهداری شود. در صورتی که الکترود برای مدت طولانی استفاده نمی‌شود، می‌توان آن را در محفظه محافظتی قرار داد تا از آسیب دیدن الکترود جلوگیری شود.

 

رعایت این شرایط نگهداری به شما کمک می‌کند تا عمر مفید الکترود pH مدل Sentix 41 را به حداکثر برسانید و دقت و صحت اندازه‌گیری pH را حفظ کنید.

Document
فروش مواد شیمیایی فقط جهت مراکز دولتی، شرکتها، پژوهشگاهها، محققین و اساتید دانشگاه انجام میشود لطفا درخواست خود را به شماره واتس آپ یا تلگرام یا ایتا 09365036989 ارسال کنید